Úsporná Opatření Vlády V Valorizaci Penzí Zůstávají, Rozhodl Ústavní Soud

Ústavní soud dnes vydal verdikt, kterým zamítl stížnost poslanců hnutí ANO týkající se zkrácení mimořádné valorizace penzí. Toto rozhodnutí znamená, že vláda nemusí vracet více než 19 miliard korun důchodcům. Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který četl odůvodnění rozhodnutí, uvedl, že zákon je v souladu s ústavou, přestože připustil některé výhrady.

Proti zkrácení valorizace byli pouze tři soudci. Soudce Šimíček ve svém vyjádření zdůraznil, že inflace reálně přesáhla zákonný limit pěti procent až v lednu a vláda pracovala s dostupnými informacemi v daném čase. Dále uvedl, že bylo možné vládě vytknout nedostatečnou pečlivost, avšak nezjistil žádnou chybu ve vládním postupu.

Ústavní soud souhlasil s vládou v tom, že mimořádná valorizace by znamenala pro Česko vysoké náklady v dlouhodobém horizontu. Soud také odmítl námitku opozice týkající se nepřípustné retroaktivity zákona. Podle soudců není samotné určení měsíce pro mimořádné zvýšení důchodů vznikem právního nároku na jeho výplatu.

Soudci poukázali na to, že opozice měla dostatek času na vyjádření se k návrhu a její obstrukce neovlivnily právní proces. Návrh na zrušení zkrácené valorizace penzí byl podán poslanci ANO, kteří argumentovali, že vláda postupovala retroaktivně a zneužila stav legislativní nouze.

Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) obhajovali kroky vlády s odkazem na rozpočtovou odpovědnost. Podle nich by zkrácení mimořádné valorizace ušetřilo až 400 miliard korun.

Výkřik "Hanba!" od jednoho ze seniorů v sále nálezu soudu reflektoval frustraci, kterou rozhodnutí vyvolalo u některých občanů. Přestože opoziční představitelé jako Alena Schillerová z ANO argumentovali, že vláda ignorovala nárůst inflace, Ústavní soud nakonec podpořil vládní postup.